Wizyta na cmentarzu komunalnym w ramach akcji „Szkoła Pamięta”

2021-11-02 22:25:43 (ost. akt: 2021-11-02 22:38:56)

"Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad. Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma..."

27 października uczniowie klasy 8A wybrali się na cmentarz komunalny w celu uprzątnięcia grobów polskich bohaterów. Z racji tego, iż 2021 rok jest w naszym mieście rokiem Krzysztofa Klenczona, pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był grób jego ojca – Czesława Klenczona, żołnierza Armii Krajowej, który powojenne czasy spędził ukrywając się, gdyż za jego poświęcenie i miłość do Ojczyzny groziło mu aresztowanie przez Urząd Bezpieczeństwa. Po uporządkowaniu pomnika, ułożyliśmy ze zniczy napis AK, po czym w chwili ciszy wysłuchaliśmy utworu „Biały krzyż”, który Krzysztof Klenczon skomponował na cześć swojego ojca.
Następnie odwiedziliśmy położony nieopodal grób Jana Lipperta, mazurskiego działacza plebiscytowego i społecznika walczącego o polskość Mazur, gdzie również dokonaliśmy prac porządkowych.
Kolejnym miejsce, w które się udaliśmy, była kwatera Armii Krajowej. Tam pozbieraliśmy liście, powycieraliśmy nagrobki oraz zapaliliśmy znicze, jednocześnie rozmyślając nad odwagą i poświęceniem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy tam spoczywali.
Choć droga ze szkoły na cmentarz była radosna, podczas powrotu padło stwierdzenie, „… stąd chyba zawsze wraca się z zadumą i zamyśleniem”. Mimo melancholijnego nastroju, byliśmy szczęśliwi, bo choć trochę spełniliśmy swój dług wobec przeszłych pokoleń pokazując, że PAMIĘTAMY.

p. Justyna Zielińska